Kasztanowy ludzik jest po części policyjnym śledztwem, po części thrillerem psychologicznym, wcielając polityków, jednocześnie dając nam realizm społeczny w swoich przedstawieniach i wgląd w życie różnorodnych postaci zamieszkujących historię. Jest ciemno, ponuro i brutalnie, a do tego mamy seryjnego mordercę szalejącego w dzisiejszych czasach. Naia Thulin jest detektywem z wydziału zabójstw dowodzonego przez Nylandera, czując, że jej obciążenie pracą i jej umiejętności nie przenoszą się na docenienie ze strony przełożonych, planuje przenieść się do NC3 (National Cyber ​​Crime Center). Jest samotną matką z córką Le. Mark Hess został wykopany z Europolu po problemach i ląduje w wydziale zabójstw. Nie chcąc tam być, z wszelkimi intencjami jak najszybszego przywrócenia do Europolu, współpracuje z Thulin, która szybko ocenia go jako człowieka mało przydatnego, cieszącego się reputacją słabego detektywa.

Processed with VSCO with m5 preset

Detektywi znajdują się w miejscu brutalnego morderstwa, w którym 37-letnia matka, Laura Kjaer, została okrutnie zabita, a jej amputowana ręka zaginęła, na miejscu pozostawiono ludzika z kasztanów. Wciąż pogrążona w żałości Rosa Hartung powraca na stanowisko jako polityk i minister ds. Społecznych w rządzie po zniknięciu jej 12-letniej córki Kristine rok temu. Linus Bekker przyznał się i został umieszczony w zakładzie psychiatrycznym za jej zabójstwo, chociaż jego opowieści o tym akcie były nieprecyzyjne i niespójne, ale dowody wskazują, że wyrok jest podstawny. Rosa pogrąża się w nowym zamieszaniu, gdy odciski palców na kasztanowcu w miejscu morderstwa zostały zidentyfikowane jako Kristine. Dodatkowo Rosa otrzymuje niepokojące groźby śmierci. Policja stara się znaleźć jakieś tropy, podczas gdy seryjny zabójca krąży wokół nich.

Sveistrup daje nam fascynującą fikcję kryminalną z fascynującym partnerstwem między Thulinem z jej wizją na przyszłość poza wydzialem zabójstw, a Hess’em, z traumatyczną przeszłością, początkowo mało zainteresowanym sprawą. Jedną z głównych atrakcji powieści jest rozwój ich bohaterów i ich związek z tak słabymi początkami. Potrzeba czasu, aby Thulin zobaczył Hessa jako oddanego i skutecznego detektywa, który podważa sposób postrzegania sprawy, z zawziętą determinacją znalezienia zabójcy i chętny do wjazdu na zakazane terytorium, przekonany, że sprawa jest zakorzeniona w przeszłości i że Rosa Hartung jest w centrum tego. To thriller kryminalny, który spodoba się fanom gatunku określonego przez jego mroczny klimat i wstrząsające morderstwa. Sveistrupowi udało się dokonać znakomitego, chłodnego debiutu, kompulsywnego i porywającego czytania, pełnego napięcia oraz doskonałej charakterystyki postaci.